A demencia tünetcsoport sokszínűsége
Aki demenciával élővel él, gondozza őt, memória zavart, beszéd közben szótalálási zavart, vagy elakadást, viselkedés változást, a szokványos tevékenységek elvégzésének zavarait észleli kezdetben. Később egyre kevésbé tudja szerette önállóan intézni ügyeit. Nem találja a szavakat, beszéd közben megakad, elfelejti mit akart mondani. Gyakran azt is, hogy mit akar csinálni, jegyzeteket „cetliket” készít, egyre gyakrabban keresi dolgait, lehangolt, emészti magát és megviseli, hogy amit korábban rövid idő alatt megoldott most nem tudja már. Értetlenül és szégyenkezve éli mindennapjait. Emiatt csökkenti társasági kapcsolatait. Előre haladva a betegségben időbeli és térbeli tájékozatlanság jelentkezik, nem tudja milyen nap van, ismert helyen eltévedhet vagy nem ismeri meg szomszédját. Nappal sokat alszik, éjszaka éber, állandóan pakolászik. Előfordul napokig tartó álmatlanság. Gyakran ideges, feszült vagy túlzóan vicces, vagy éppen goromba. Az ítélő képesség zavara hallucinációt, kirívó viselkedéseket idéz elő, elvesztheti önmaga és a közeli családtagok felismerésének képességét. A beszéd további és a mozgás hanyatlása következik be. Az érzelmi élet is elszegényedik, elvesznek az indítékok. Az esendőség fokozódik. Magát ellátni nem tudja, nem tud önállóan felöltözni, étkezni, inni, sok esetben mozogni és beszélni sem. Teljes ellátást és 24 órás felügyeletet igényelnek a családtól vagy hivatásos gondozó szolgálattól, otthon vagy szociális intézményben. A tünetek és a kieső agyi funkciók alapján különböző súlyossági fokai vannak a demenciának. A legelterjedtebb az MMSE (Mini Mental State Examination) teszt mely alapján mérhető a súlyosság. Enyhe kognitív zavar, enyhe, középsúlyos és súlyos demencia stádiumok ismertek. Az életviteli funkciók alapján szakaszokra osztjuk a kórállapotot. Az enyhe kognitív zavar, enyhe demencia időszakában az önálló életvitel megtartott. Középsúlyos demencia tünetei esetén fokozott, napi szintű, de nem 24 órás segítségre van szükség, az önálló életvitel a jól ismert környezetben megtartott marad. Súlyos demencia tünetei esetén az életviteli képesség megszűnése miatt 24 órás felügyelet és gondozás szükséges.
Amikor
Nem emlékszik hova tette a szemüvegét? Nem jönnek nyelvére a szavak? Olvas, de rövid idő múlva nem emlékszik mit olvasott? Mondat közben elfelejti mit akar mondani? Mindig keresnie kell kulcsát, mert nincs a helyén? Nincs kedve elmenni a barátaihoz? Gyakran érik kudarcok? Feszült lesz, ha vendégeket vár? Indokolatlanul fél? Türelmetlen és ingerült ha nem találja a dolgait? Többször ellenőriznie kell becsukta-e az ajtót? Összetéveszti a kétezrest a húszezressel? Feladta korábbi kedvenc szokásait? A jegyzetekről is jegyzetet készít, és azt sem találja? Bizonytalannak érzi magát autóvezetés közben? Gondot okoz megfőzni egy húslevest? Gyakran fordul elő, hogy nem tudja bekapcsolni a mosógépet? Váratlan helyzetben kihagy az emlékezete? Előfordult már, hogy megégette az ételt, mert főzés közben elkezdett takarítani? Érezte már magát „elveszettnek” jól ismert helyeken?
Ha válaszai közül 5 vagy több az igenek száma akkor érdemes tovább olvasnia vagy keressen bennünket!
A demencia lappangó kezdete miatt a felismerésben kiemelkedő a család szerepe. Határozott és elfogadó magatartással, a tünetek felismerésével a korai diagnózis és az idejében megkezdett gyógyszeres kezelés évekkel, évtizeddel nyújthatja meg a demenciával élő önálló mindennapjait.
Milyen kérdések merülhetnek fel?
- Mit tegyek, ha észreveszem magamon?
- Hogyan intézhetem el az ápolási díjat?
- Van rá gyógyszer?
- Hogyan tudom megakadályozni a nappali sok alvást?
- Nem engedi a körömvágást. Mit tegyek?
- Már 3 napja nem alszunk este. Mit tehetek?
- Nem tűri magán a pelenkát. Hogyan szoktassam hozzá?
- Sokat ül, nem akar mozogni. Mit tegyek?
- Nem tudom beadni a gyógyszert. Tudnak javasolni valamit?
- Egyre nehezebb etetni, nem nyeli le az ételt, csak forgatja szájában. Mit lehet csinálni?
- Fuldoklik, ha folyadékot adok? Ne itassam? Mit tegyek?
- Megelőzhető a demencia? Hogyan?