Feledhetetlen Alapítvány
Az alapítvány kiemelt célja: a demenciával kapcsolatos tudás, ismeret bővítése, a demencia tudatosság kialakítása a közösségekben, a demenciával élők és családjaik, gondozó hozzátartozóik életminőségének megőrzése a betegség súlyosbodása ellenére. Cél továbbá a demenciával élőket gondozók szakmai fejlesztése, valamint a kiégés megelőzése érdekében kikapcsolódást jelentő programok szervezése, elérhetővé tétele. A generációk összekapcsolása és a társadalmi felelősségvállalás erősítése szintén az alapítvány működésének célja, ezzel is szolgálva a demenciával élők mindennapjainak megkönnyítését. 2019-ben az alapítvány „Demencia Műhely” program megvalósításához támogatást nyert az Emberi Erőforrások Minisztériumától (33326-6/2019/NYUGD).
Alapítvány adatai:
Adószám:
19103826-1-05
Cím:
3529. Miskolc, Aulich L.u. 16/a.
Bankszámlaszám:
1173004-25969852
A kuratórium elnöke:
Dr. Melcherné Dr. Kázár Ágnes
2019-ben az alapítvány "Demencia műhely" program megvalósításához támogatást nyert az Emberi Erőforrások Minisztériumától (33326-6/2019/NYUGD).
A "Demencia műhely" program céljaként az alábbiakat határozta meg: - elméleti tudás és hatékony közösségi kommunikáció fejlesztés
módszertani alapjainak kidolgozása a demenciával élők mindennapjainak
megkönnyítésére.
- "Demenciával otthon" a családok elméleti és gyakorlati oktatása a
saját élmény módszerével - tudás bővítés a gondozói kommunikáció
fejlesztésével.
- "Idősbarát szolgálatok" kommunikációfejlesztés a köz- és
magánszolgáltatóknál - a társadalmi felelősségvállalás erősítésére. A program módszereként az alábbiakat határozta meg: - élményalapú tanulás és gyakorlati ismeretátadás az idősödés lelki és
testi változásainak bemutatásával,
- tudásbővítés és jó gyakorlatok elsajátítás az otthoni, a közösségi,
a szolgáltatói kommunikációban.
2020. márciusában a koronavírus járvány miatt a program céljainak
megvalósítását a személyes tudásátadásról infokommunikációs tudásátadásúvá
kellett átalakítani, megfelelve ezzel a kor, a járvány és gondozók
igényeinek. Együtt lehet és kell végiggondolni az alábbiakat!
A program elemei is kiegészültek. Online egészségügyi és szociális támogató
szolgálat alakult, a "Demencia műhely" célkitűzéseinek megvalósítására,
szakemberek széles összefogásával, az egészségügy a szociális ellátások, a
jogsegély és a demenciabarát lakókörnyezet kialakítása vonatkozásaiban.
Kommunikáció fejlesztési program
6 órás élmény alapú oktatás keretében, maximum 12 fő részvételével szervezünk interaktív érzékenyítő és tudatosító programot magán- és közszolgáltatók ügyfélkapcsolati munkatársainak, otthon demenciával élőt gondozó családoknak, egészségügyi szakembereknek és érdeklődő laikusoknak. Az időskorral együtt járó testi, lelki és gondolkodási funkciók változásának bemutatásával és átélésével szeretnénk tudatosítani egyéni és közösségi szinten is az egészségügyi, szociális és társadalmi felelősség vállalás jelentőségét.
Fontos eleme a programnak a kidolgozott kommunikációs módszer eredményességének mérése. Egyrészt az érzékenyítés hatékonyságának felmérése, mely mind a megbízó, mind a program vezetője számára fontos visszajelzés, hogy eléri-e célját a program, illetve mely elemek módosítása szükséges a résztvevői élmény növeléséhez, a gyarapodásérzés biztosításához. Másrészt utánkövetéssel az eredmények alapján az elsajátított készségeknek a gyakorlatban történő alkalmazhatóságával, alkalmazásával kapcsolatban nyerhető visszajelzés. Az eredmények alapján a kommunikációs hatékonyság fokozása, a demenciával élők mindennapjaiban részt vevők differenciált megszólítása a cél.
Amennyiben további információt szeretne, vagy szeretné megrendelni a „Demencia műhely” programot jelentkezzen elérhetőségeinken!
A program módszere:
- élményalapú tanulás és gyakorlati ismeretátadás az idősödés lelki és testi változásainak bemutatásával,
- tudásbővítés és jó gyakorlatok elsajátítás az otthoni, a közösségi, a szolgáltatói kommunikációban.
- időskor szimuláció
- ügyfél tér szimuláció, igazítva a megrendelőhöz formában és tartalomban.
- figyelemzavar, figyelemmegosztás nehézsége
- rövidtávú memóriazavar
- tájékozódási zavar
- viselkedészavar (pl. türelmetlenség)
- probléma megértés és megoldás zavara
Demenciabarát gondozás és torna
Demenciabarát gondozás :
Az otthongondozás felelősség, kihívás. A demenciával kapcsolatos tudást szeretnénk szolgálni hatékony gyakorlati segítséget adni a mindennapok megkönnyítésére. A gondozás elemeit ajánlások formájában mutatják be videóink. A felvételek demonstrációs teremben készültek, egy baba segítségével. Természetes körülmények között ajánlott a személyes higiénia során védőeszközök használata. Kérjük, hogy fokozottan figyeljék, a „fogásokat” és a szóbeli javaslatokat, a gondozási kommunikációt! Az ápolási tippeket Bogár Istvánné, Piroska demencia szakgondozó mondja el mutatja be
Demenciabarát torna :
Az ápolás és gondozás fontos eleme a mozgás. Gyógytornászunk gyakorlatsorokat mutat be, melyeket Szerettével együtt, vagy támogatva őt naponta, két naponta javasoljuk elvégezni. A mozgás öröme, az okozott fizikai fáradtság, a mozgás központi idegrendszerre gyakorolt hatása, a mozgáskészség fenntartása kiemelt a demenciával élők életminőségének fenntartásában. A tornákat összeállította és bemutatja Stefán Eszter gyógytornász.